ASCULTĂ LIVE
ASCULTĂ LIVE
Sorry, no results.
Please try another keyword

Consilierul local Bores îi cere primarului Rîmbu mai multă implicare în proiectul sălii polivalente din Suceava

Consilierul local PSD RADU BORES consideră că primarul VASILE RÎMBU trebuie să se implice mai mult pentru darea în folosință a sălii polivalente din cartierul Obcini.

El a declarat – la emisiunea Față în față cu MARIUS COCOȘ – că administrarea sălii polivalente cu o capacitate de 5 mii locuri va fi “o mare provocare” pentru municipalitate, în condițiile în care cheltuielile nu vor fi de neglijat.

BORES a precizat că eficiența obiectivului va fi dată, în primul rând, de implicarea administrației locale.

Lucrările la sala polivalentă s-au încheiat, dar Primăria Suceava încă nu a amenajat parcarea și nici nu a construit drumul de acces.

Sala polivalentă de la Suceava va fi cea mai mare din Moldova, cu o capacitate de 5 mii locuri și va putea găzdui atât evenimente sportive, cât și social-culturale, inclusiv concerte.

Pe lângă sala principală, va mai exista o sală de antrenament, cu tribune de 300 locuri.

Clădirea are structură cu demisol, parter și 2 etaje, încălzirea făcându-se cu pompe cu recirculare apă / sol și cu panouri fotovoltaice.

Lucrările au fost executate de firmele MIS Grup Bistrița și Energo Construcții București în baza unui proiect în valoare de 30 milioane euro, finanțarea fiind asigurată prin Compania Națională de Investiții.

CITEȘTE ȘI

Primăria Suceava are nevoie de 6 luni pentru a finaliza parcarea sălii polivalente

DĂ-NE FOLLOW PE INSTA ȘI FACEBOOK!

Distribuie

Picture of Bogdan Diaconița

Bogdan Diaconița

Poate te interesează

Wizz Air suspendă temporar zborurile Suceava – Birmingham

AUR Suceava nu s-a decis în legătură cu susținerea lui Ion Lungu

Un sfert dintre pensionarii suceveni primesc pensia minimă. Cea mai mare pensie, 38.000 lei

Rîmbu prezintă proiectele cu finanțare europeană ale Primăriei Suceava, Harșovschi solicită altele noi

Sugerate