ASCULTĂ LIVE
ASCULTĂ LIVE
Sorry, no results.
Please try another keyword

Șoldan vede realizate în 2028 varianta de ocolire Gura Humorului și terminalul 3 de la Aeroportul Suceava

Președintele Consiliului Județean Suceava GHEORGHE ȘOLDAN speră că lucrările la șoseaua de centură Gura Humorului și la terminalul nr. 3 de pasageri al Aeroportului Suceava vor începe în acest an și se vor încheia în 2028.

El s-a arătat mulțumit de concurența mare la licitațiile pentru aceste investiții.

Pentru construcția variantei ocolitoare Gura Humorului s-au înscris în Sistemul Electronic de Achiziții Publice 26 ofertanți, iar pentru proiectarea și execuția terminalului – 9 agenți economici.

ȘOLDAN dorește “să fie finalizate cât mai repede” aceste proceduri de achiziție publică și să fie desemnați “cei mai buni constructori”.

Președintele Consiliului Județean Suceava speră că în 2028 se va putea circula pe cei 9 kilometri ai variantei ocolitoare Gura Humorului și tot atunci va fi dat în folosință și cel de-al treilea terminal al aeroportului, cu o suprafață de 10 mii metri pătrați.

CITEȘTE ȘI

AUDIO / Pista Aeroportului Internațional Suceava este deszăpezită cu o cisternă și două tractoare

DĂ-NE FOLLOW PE INSTA ȘI FACEBOOK!

Distribuie

Picture of Bogdan Diaconița

Bogdan Diaconița

Poate te interesează

AUDIO / Șoldan și Cușnir exclud licitațiile pentru locurile de parcare de domiciliu din municipiul Suceava

AUDIO / Proiect pentru abordarea unitară a activității sportive în județul Suceava

Rîmbu continuă licitațiile pentru locurile de parcare de domiciliu din municipiul Suceava

AUDIO / Rectorul USV Prelipcean privește cu încredere mandatul de ministru al lui Dimian

Sugerate