full screen background image

Proiect european pentru dotarea Colegiului Economic Dimitrie Cantemir Suceava

Colegiul Economic Dimitrie Cantemir Suceava, în calitate de beneficiar, anunță demararea proiectului “Dotarea cu laboratoare de informatică și ateliere de practică a unităților de învățământ din rețeaua învățământului profesional și tehnic”, cod proiect: F-PNRR-DOTLAB-2024-0235.

Proiectul este finanțat prin PNRR – Planul Național de Redresare și Reziliență, Pilonul VI. Politici pentru noua generație Componenta C15: Educație, Reforma 4. Crearea unei rute profesionale complete pentru învățământul tehnic superior, Investiția 13. Echiparea laboratoarelor informatice din școlile de educație și formare profesională (EFP), Investiția 14. Echiparea atelierelor de practică din unitățile de învățământ profesional și tehnic.

Proiectul se desfășoară în perioada decembrie 2024-martie 2025, valoarea totală a contractului de finanțare fiind de 84.445,79 lei, fonduri nerambursabile din partea Uniunii Europene – Următoarea Generație UE.

Obiectivul general al proiectului: modernizarea infrastructurii educaționale în vederea dezvoltării unei educații centrate pe nevoile elevilor și aliniată la nevoile pieței muncii.

Pentru îndeplinirea obiectivului general al proiectului a fost stabilit următorul obiectiv specific: realizarea de investiții în infrastructura digitală pentru predare și instrumente digitale de predare în vederea transformării digitale a unui laborator de informatică (Info1) din cadrul Colegiului Economic „Dimitrie Cantemir” Suceava pentru a facilita activitatea de predare-învățare-evaluare și accesul elevilor la tehnologie.

 

 

CITEȘTE ȘI

Proiect English for hospitality la Colegiul Economic Dimitrie Cantemir Suceava

DĂ-NE FOLLOW PE INSTA ȘI FACEBOOK!

 




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *